تاثیر همه‌گیری کرونا بر روندهای شمو‌ل و گونه‌گونی‌ در سطح دنیا

مقدمه

در جهانی که به طور فزاینده‌ای به هم پیوسته است، تاکید بر شمول و گونه‌گونی‌ هرگز به این اندازه حیاتی نبوده است.

منظور از شمول مشارکت فعال هر فرد است؛ این رویکرد اطمینان حاصل می‌کند که ایده‎ها و دیدگاه‌های افراد مختلف، خصوصا اقلیت‌ها، شنیده شده و به آن ارزش نهاده می‌شود.

گونه‌گونی‌ بر پذیرش و ارزش‌نهادن به بی‌شمار تفاوت‌ها در میان مردم تمرکز دارد.

هر دو مفهوم برای تقویت نوآوری، همدلی و درک متقابل در بخش‌های مختلف جامعه، از جمله محل کار، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و دولت ضروری هستند.

همه‌گیری کووید-19 چالش‌های مهمی را برای این جنبه‌ها ایجاد کرده‌است، اما همچنین باعث ایجاد مکالمات و اقدامات مهمی در راستای جوامع فراگیرتر و گونه‌گون‌‌تر شده است.

محل کار

یکی از زمینه‌های مهمی که در آن تاکید بر شمول و گونه‌گونی‌ افزایش یافته است، در محل کار است. شرکت‌ها اکنون ارزش داشتن نیروی کار گونه‌گون را درک می‌کنند و گام‌هایی برمی‌دارند تا اطمینان حاصل کنند که شیوه‌های استخدام، حفظ و ارتقای آنها منعکس‌کننده این موضوع است.

کرونا گرایش به سمت کار از راه دور و ساعات کاری انعطاف پذیر را تسریع کرده است و این امر خود می‌تواند به افزایش گونه‌گونی‌ با توانمندسازی افراد از مکان‌های مختلف، با شرایط مختلف زندگی، برای مشارکت در نیروی کار کمک کند. با این حال، بیماری همه گیر منجر به افزایش مرخصی بدون حقوق، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، شده‌است.

این امر منجر به نقض قراردادهای روان‌شناختی شده‌است که خود منجر به بی‌اعتمادی شغلی، ناامنی و خستگی عاطفی در میان کارمندان، به ویژه در بخش خصوصی در چنین کشورهایی گشته‌است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که کارفرمایان باید نه تنها ایمنی فیزیکی را برای کارکنان خود فراهم نمایند بلکه در زمان‌های بحران و عدم قطعیت مانند یک بیماری همه گیر، ایمنی روانی کارکنان خویش را نیز در دستور کار قرار دهند.

تحصیلات

آموزش یکی دیگر از بخش‌های حیاتی است که در آن بر توسعه شمول و گونه‌گونی‌ به طور فزاینده‌ای تأکید شده‌است. همه‌گیری کووید-19، تفاوت‌های دسترسی به آموزش با کیفیت را در میان گروه‌های مختلف، به‌ویژه جوامع حاشیه‌نشین برجسته کرده است.

مدارس و مربیان در دوره کرونا در تلاش بودند تا محیط‌های یادگیری فراگیر و گونه‌گونی‌ را فراهم نمایند نیازهای همه دانش‌آموزان را بدون توجه به پیشینه، توانایی‌ها یا شرایط آنها برآورده می‌کند.

با این حال، این بیماری همه گیر باعث کاهش قابل توجه یادگیری شده‌است، به طوری که دانش آموزان در برخی مناطق نزدیک به یک سال از تحصیل خود عقب افتاده‌اند. این از دست دادن یادگیری موجب از دست رفتن بیش از 20 سال پیشرفت در ارزیابی‌های NAEP شده‌است و نشان‌دهنده این است که در خصوص یادگیری یک دوره طولانی بهبود در پیش است.

با وجود در دسترس بودن منابع برای طی این دوره، مهم است که سیستم‌های آموزش و پرورش برای حفظ یک محیط آموزشی فراگیر و گونه‌گون که در برابر شوک‌های خارجی مقاومند تلاش بیشتری به خرج دهند.

مراقبت‌های بهداشتی

در بخش مراقبت‌های بهداشتی، همه‌گیری اهمیت شمول و گونه‌گونی‌ را بیش از پیش به منصه ظهور رساند. تفاوت‌های قابل توجه در پیامدهای سلامت در میان گروه‌های مختلف نژادی، قومی و اجتماعی-اقتصادی در طول همه‌گیری نشان‌گر نیاز به یک سیستم مراقبت بهداشتی فراگیرتر و گونه‌گون‌تر است.

تلاش‌هایی برای رسیدگی به این نابرابری‌ها، از جمله ابتکاراتی برای بهبود دسترسی به مراقبت، افزایش نمایندگی گروه‌های مختلف در نیروی کار مراقبت‌های بهداشتی و انجام تحقیقات در مورد نیازهای بهداشتی منحصربه‌فرد جمعیت‌های مختلف در حال انجام است.

با این حال، همه‌گیری چالش‌های مهمی را برای این تلاش‌ها ایجاد کرده و بر نیاز به تعهد و اقدام مستمر در جهت بهبود شمول و گونه‌گونی‌ در مراقبت‌های بهداشتی تاکید نموده‌است.

دولتها

سیاست‌ها و شیوه های دولت نقش مهمی در ارتقای شمول و گونه‌گونی‌ در جامعه ایفا می‌کنند. همه‌گیری اهمیت سیاست‌های فراگیر و گونه‌گون‌ در کاهش اثرات بحران‌ها بر گروه‌های حاشیه‌نشین و آسیب‌پذیر را به خوبی برجسته‌کرده‌است.

دولت‌ها در سراسر جهان اکنون اهمیت گونه‌گونی‌ و شمول در سیاست‌های خود را تشخیص می‌دهند و گام‌هایی برمی‌دارند تا اطمینان حاصل کنند که تصمیم‌ها و اقداماتشان منعکس‌کننده این ارزش‌ها هستند.

با این حال، همه‌گیری نابرابری‌ها و چالش‌های قابل توجهی را که در دستیابی به جوامع واقعاً فراگیر و گونه‌گون‌ وجود دارد، نیز مورد تاکید قرار داده و بر نیاز به تلاش‌های مستمر در این زمینه تأکید می‌کند.

در نهایت باید با خاطر داشت که شمول و گونه‌گونی نه تنها موجب می‌شود به خاطر برقراری بیشتر عدالت جوامع سطوح بالاتری از امنیت را تجربه نمایند، بلکه موجب می‌شود بتوان از دریای استعدادهای ناشناخته‌ای برای پیشبرد جوامع بهره گرفت که به دلیل محدودیت‌های مختلف دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

می‌خواهید از این گونه‌گونی در سازمان خویش بهره بگیرید؟ با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟