عوامل مهم در مدیریت افراد برای توسعه خاورمیانه

عوامل مهم در مدیریت افراد برای توسعه خاورمیانه

بسیاری از تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی که به تدریج و از دویست سال قبل بر مردم خاورمیانه تحمیل شده‌است، نه متناسب با تقسیم‌بندی قومیتی و حتی هم‌بستگی‎های ملی، که به دلایل سیاسی رخ داده‌است و کشورهایی که اکنون به لحاظ سیاسی ماهیتی جدا دارند، پیش‌تر پیوندهای دیرینه‌ای با یکدیگر داشته‌اند. 

از سوی دیگر، بعضا حتی در کوچکترین کشورها، شاهد حضور اقوام گوناگون و ادیان متفاوتی هستیم که طی قرن‌ها به نوعی زیست مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر دست یافته‌اند. توجه به این نکات و نکات دیگر برای مدیریت هر نوع کسب و کار، یا مدیریت سطح کلان در این منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است.

در واقع مدیریت مردم در خاورمیانه به دلیل عوامل مختلفی از جمله هنجارهای فرهنگی، سنت های مذهبی و شیوه‌های تجاری می‌تواند منحصر به فرد باشد.

در اینجا تعدادی ملاحظات استراتژیک برای مدیریت افراد موفق در منطقه را معرفی خواهم کرد:

درک و احترام به فرهنگ محلی

بپذیرید که خاورمیانه یک منطقه یکپارچه نیست، بلکه ملقمه پیچیده‌ای از فرهنگ ها، زبان‌ها و سنت‌های متنوع است. درک عمیق و احترام به فرهنگ و آداب و رسوم محلی اصلی کلیدی است. این امر می‌تواند بر جنبه‌های مختلف شیوه‌های منابع انسانی، از نحوه برگزاری جلسات و مذاکرات گرفته تا آراستگی اداری، لباس پوشیدن و مزایای کارکنان تأثیر بگذارد.

روابط بسیار مهم هستند

در بسیاری از فرهنگ‌های خاورمیانه، تجارت موضوعی فردی و شخصی است. ایجاد روابط قوی و قابل اعتماد برای مدیریت موفق بسیار مهم است. برای ایجاد رابطه با تیم خود و تعامل در سطح شخصی وقت بگذارید. این امر در عین حال می‌تواند به ایجاد نیروی کار وفادار و متعهد کمک کند.

ساختارهای سلسله مراتبی

شرکت‌های خاورمیانه اغلب ساختارهای سازمانی سلسله مراتبی بیشتری دارند. بنابراین، تصمیم گیری اغلب در سطوح بالا صورت می‌گیرد. با این حال، توانمندسازی مدیریت میانی و ایجاد فرهنگی که نوآوری و ورودی را از همه سطوح تشویق کند، ضروری است.

آموزش و توسعه

بسیاری از کشورهای خاورمیانه در تلاش برای بهبود سرمایه انسانی خود هستند. بنابراین، شرکت‌هایی که در آموزش و توسعه سرمایه گذاری می‌کنند، احتمالا استعدادهای برتر را جذب و حفظ می‌کنند. این کسب و کار می‌تواند آموزش در حین کار، راهنمایی یا ارائه دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی باشد.

سهمیه‌های استخدام محلی

 برخی از کشورهای خاورمیانه مقرراتی برای ترویج اشتغال افراد محلی دارند (مانند عربستان سعودی، عمان یا امارات). مراقب این مقررات باشید و استراتژی استخدام خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید.

انعطاف‌پذیری و سازگاری

در محیط‌های تجاری خاورمیانه، انعطاف‌پذیری و سازگاری کلیدی است. برنامه‌ها می‌توانند به سرعت تغییر کنند و جدول زمانی می‌تواند موضوعی دائما در حال تغییر باشد. تشویق این ویژگی‌ها در تیم خود می‌تواند به شما کمک کند در چنین محیطی دوام بیاورید و به شکلی مناسب فعالیت کنید.

ملاحظات مذهبی

مراقب اعمال مذهبی مانند اوقات نماز در طول روز و ماه مبارک رمضان باشید که بر ساعت‌کاری و سبک زندگی تأثیر می‌گذارد. اطمینان حاصل کنید که سیاست‌ها و شیوه‌های منابع انسانی شما با این جنبه‌ها سازگار است (حتی اگر به نظر برسد در سازمان‌ شما افراد محلی چندان مذهبی نیستند، احترام به شعائر مذهبی را نادیده نگیرید).

گونه‌گونی و شمول

محل‌های کار خاورمیانه اغلب چندفرهنگی هستند و کارگران مهاجر بخش قابل توجهی از نیروی کار را تشکیل می‌دهند. ایجاد یک محل کار متنوع و فراگیر می تواند به توسعه و بهره‌گیری از نقاط قوت این گونه‌گونی کمک کند.

ارتباط موثر

محل‌های کار خاورمیانه اغلب چندفرهنگی هستند و کارگران مهاجر بخش قابل توجهی از نیروی کار را تشکیل می‌دهند. ایجاد یک محل کار متنوع و فراگیر می تواند به توسعه و بهره‌گیری از نقاط قوت این گونه‌گونی کمک کند.

رفاه کارکنان

تمرکز بر رفاه کارکنان به طور فزاینده‌ای به بخشی از استراتژی مدیریت افراد در سطح جهانی تبدیل می‌شود و خاورمیانه نیز از این قاعده مستثنی نیست. این شامل تعادل بین کار و زندگی، حمایت از سلامت روان و برنامه‌های سلامت جسمانی است.

این استراتژی‌ها دستورالعمل‌های کلی هستند و ممکن است لازم باشد بر اساس کشور و زمینه خاصی که در خاورمیانه در حال فعالیت هستید، تنظیم شوند. همیشه به یاد داشته‌باشید، درک و احترام به هنجارهای فرهنگی و اجتماعی محلی اساس هر استراتژی مدیریت افراد موفق را تشکیل می‌دهد.

می‌خواهید کسب و کاری موفق در منطقه داشته‌باشید؛ با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟